sobota, 12 listopada 2016

Mercedes czy Skoda, czyli ile naprawdę kosztuje PR

Dobry PR zawsze jest tani. Zły jest zawsze za drogi. Ale to nie znaczy, że można mieć skuteczny PR za grosze.

Ile powinna płacić firma za usługi PR?

Jeśli potrzebujesz PR z powodu drastycznego spadku sprzedaży, zaskakującej sprawy sądowej lub przymusowego wycofania produktu ze sprzedaży, PR kosztuje dużo, bo trudno negocjować cenę usług PR kiedy stoi się pod ścianą. Trudno także przewidzieć dodatkowe koszty jakie mogą pojawić się po rozwiązaniu kryzysowego problemu.

Ile kosztuje PR w sytuacji kryzysowej?

300 złotych za godzinę pracy agencji PR lub za miesiąc chaosu i stresu od 50,000 do 75,000 złotych. Za jeden kryzys. Do tego trzeba dodać trudny do oszacowania koszt utraconej reputacji. Mam na myśli falujące notowania akcji, zmienne morale pracowników, niepewność dostawców i negatywne komentarze w mediach. Wiele firm płaci bez szemrania agencji PR tyle ile zażąda wierząc, że ten problem już się nie powtórzy.

Agencja PR jak nowe auto

Inwestycja w PR przypomina kupno samochodu. Koszt zależy od marki i modelu.

Mercedes jest droższy od Skody. Ale ekskluzywna wersja Skody Octavia z reflektorami bi-ksenonowymi, elektrycznie sterowanym fotelem kierowcy, podświetlanymi klamkami wewnętrznymi, przyciemnianymi szybami i podgrzewanymi przednimi fotelami kosztuje trzy więcej od najtańszej Skody Fabia.

Jeśli najtańsze auto można kupić za 35,000 złotych dlaczego tylu kierowców wybiera dużo droższe pojazdy? Dlaczego Polacy najchętniej kupują Skody Octavie i Fabie?

Każdy kierowca kalkuluje nie tylko cenę zakupu, ale także koszty eksploatacji i serwisu. Auta nie kupuje się na trzy miesiące. Umowy z agencją PR także nie podpisuje się na kwartał.

Samochód jest wykorzystywany do jazdy do pracy, na zakupy, lotnisko, basen i romantyczną kolację. Auto ma być niezawodne, bezpieczne, ekonomiczne i wygodne. Ma także budować pozytywny wizerunek właściciela i jego firmy.

To samo dotyczy Twojej agencji PR. Musisz mieć do niej zaufanie, dobrze czuć się z jej pracownikami, dzięki niej zdobywać więcej klientów oraz budować pozytywną reputację i mocną markę.

Kiedy nowy klient pyta o cenę usług PR agencja musi dowiedzieć się jakich chce usług i jakich potrzebuje (to nie zawsze to samo). Niestety wiele firm skupia się tylko na cenie wyjściowej nie myśląc o negatywnych kosztach zatrudnienia złej agencji (na przykład mierne efekty, słaba marka i zepsuta reputacja).

Rodzina z trójką małych dzieci potrzebuje większego auta – może minivana. Firma z branży podatnej na kryzysy potrzebuje agencji specjalizującej się w zarządzaniu kryzysowym. Małżeństwo bez dzieci zadowoli się mniejszym autem, ale bez wiedzy o ich zarobkach i upodobaniach nie wiadomo co wolą: Ferrari czy Daewoo? Od tego jak szybko firma ma się rozwijać i jaką ma konkurencję zależy ile pracy będzie musiała wykonać agencja PR.

Strategiczne myślenie o PR

Public relations jest zdecydowanie bardziej rentowne (i atrakcyjne cenowo) w planowaniu strategicznym – jeszcze przed wystąpieniem pierwszego problemu. Chodzi o stworzenie listy potencjalnych zagrożeń specyficznych dla danej branży, przygotowanie i przećwiczenie planu kryzysowego (na piśmie), opracowanie kluczowych komunikatów dopasowanych do konkretnych sytuacji, stworzenie listy kontaktów medialnych, wzmocnienie relacji z najbardziej wpływowymi reporterami i przygotowanie własnych rzeczników prasowych. Takie podejście do PR pomaga budować reputację, zwiększać rozpoznawalność marki i wzmacniać lojalność konsumentów tak potrzebne w sytuacji kryzysowej.

Strategiczny i aktywny PR kosztuje od 7,500 do 10,000 złotych miesięcznie lub 120,000 złotych rocznie. Tak zainwestowane pieniądze pozwalają uniknąć dużo większych wydatków związanych z zaskakującym (czyli nieprzewidywalnym) kryzysem. 120,000 złotych rocznie to trudna decyzja dla oszczędnego szefa, który ryzykuje przyszłość firmy (i jej pracowników) zostawiając ją bezbronną na wypadek kryzysu.

Można też popatrzeć na agencję PR inaczej. Dlaczego nie dostrzec w niej strategicznego partnera biznesowego z utalentowanymi, doświadczonymi i wykwalifikowanymi pracownikami, którzy na co dzień zajmują się public relations? Agencja PR szuka okazji do pozytywnego zaistnienia swoich klientów w mediach. Strategię PR tworzą i realizują eksperci, którzy codziennie rozmawiają z dziennikarzami i prowadzą także komunikację online.

Jaka jest inwestycja w strategiczną współpracę z agencją PR zmierzającą do budowy mocnej marki klienta i pozycji na rynku oraz jej ochrony w sytuacji kryzysowej? Od 7,500 do 10,000 złotych miesięcznie.

Konkluzja

Public relations powinno być traktowane jako inwestycja nie jako koszt i tak powinno być także rozliczane. Właściwa agencja PR z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami pomaga klientowi budować mocną markę i wygrywać z konkurencją oraz chroni go w sytuacji kryzysowej.

Ile kosztuje PR? A ile chcesz zainwestować w rozwój swojej firmy? Jak daleko chcesz dojechać swoim nowym autem?

Jeśli myślisz o współpracy z agencją PR lub masz pytanie o public relations, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

30 komentarzy:

 1. W naszym prostym zyciu milosc odgrywa bardzo szczególna role. Teraz jestesmy w stanie uczynic twoje zycie milosne zdrowym i nie ma miejsca na zadne klopoty. Wszystko to jest mozliwe dzieki AGBAZARA TEMPLE OF SOLUTION. Pomógl mi rzucic zaklecie, które przywrócilo mojego zaginionego kochanka z powrotem na 48 godzin, które zostawily mnie dla innej kobiety. mozesz takze skontaktowac sie z nim ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp / Call: ( +2348104102662 ), i byc szczesliwym na wieki, tak jak teraz z jego doswiadczeniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie najważniejsze jest to, aby po prostu moje auto było niezawodne i zawiozło mnie tam gdzie tego chcę. Tym bardziej, ze jak jeszcze czytałam na stronie https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-odpowiedzialnosci-cywilnej-oc-czym-jest/#kotwica1 to dość ważną kwestią jest to, aby wiedzieć czym jest ubezpieczenie OC i jak de facto je znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja niestety akurat takimi kwestiami się nie interesuje i jak dla mnie samochód musi być po prostu sprawny. Właśnie dlatego zdecydowałam się na to, aby zawsze mieć przy sobie kontakt do pomocy drogowej https://wawa-hol.pl/ gdyby nagle przytrafiła mi się awaria.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja się akurat nigdy na tych kwestiach nie skupiałem i dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo na drodze. Muszę przyznać, że jak czytałem na stronie https://www.motonews.pl/wiadomosci/news-10839-mobilny-serwis-tir-czyli-pomoc-zawsze-na-czas.html to faktycznie również mobilny serwis TIR jest doskonałym rozwiązaniem na drodze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mogę jeszcze dodać, że na pewno w przypadku jakieś awarii samochodu warto jest mieć sprawdzoną pomoc drogową. W takiej sytuacji ja już dzwoniłem do https://www.pomocdrogowa.wwarszawie.pl/ i muszę przyznać, że współpraca z nimi to czysta przyjemność.

  OdpowiedzUsuń
 9. Akurat ja nigdy się nad tymi kwestiami nie skupiałem i dla mnie jako kierowcy najważniejsze jest to, aby samochód był po prostu sprawny. Muszę przyznać, że jakiś czas temu korzystałem z pomocy drogowej https://www.pomocdrogowalublin.pl/ gdyż właśnie moje auto uległo awarii. Na całe szczęście wszystko skończyło się dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jakoś nigdy nie miałam okazji ani jeździć jednym ani drugim samochodem tej marki. Za to jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest na pewno korzystanie z pomocy drogowej http://www.pomocdrogowapoznan.pl/ kiedy się okazuje, że nasze auto już nie chce dalej jechać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobre auto to podstawa, jednak nawet najlepiej zadbany samochód może ulec awarii, stłuczce lub wypadkowi. Jeśli dalsza jazda jest niemożliwa, wówczas warto wezwać profesjonalną pomoc drogową, taką jak https://pomoc-drogowa-warszawa.supermechanik.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie również te kwestie nigdy nie zastanawiały i ja skupiam się teraz nad wyborem właściwego serwisu blacharsko-lakierniczego. Z tego co mi wiadomo to właśnie serwis http://autoserwiskrak.pl/ bez najmniejszego problemu takie prace wykonuje.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak na dobrą sprawę dla mnie również przede wszystkim liczy się to aby po prostu mój samochód był sprawny mechanicznie. Jeśli się zepsuje podczas jazdy to kontaktuję się z pomocą drogową https://gex-hol.pl/ i wiem, że będą oni na pewno na czas i miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja jeszcze na pewno mogę dodać, że właśnie pomoc drogowa http://cukierski-auto-hol.pl/ jak dla mnie jest najbardziej niezawodna. Za każdym razem jak się mój samochód zepsuje to panowie zjawiają się błyskawicznie na miejscu awarii.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja również na takie kwestie nie zwracam uwagi i dla mnie najważniejszym jest to, aby moje auto było jak najdłużej sprawne. Kiedy trafi się jakaś awaria to wtedy pomoc drogowa https://pomocdrogowagdynia.pl/ w bardzo krótkim czasie się pojawia.

  OdpowiedzUsuń
 18. Faktycznie takie rzeczy są istotne, ale moim zdaniem również jak napisano powyżej to ważnym jest to aby mieć kontakt do pomocy drogowej. Właśnie dlatego ja polecam każdemu doskonałą pomoc drogową https://pomoc-drogowa-katowice.pl/ która moim zdaniem przyjeżdża najszybciej.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dla mnie przede wszystkim ważne jest to aby mój samochód był jak najdłużej sprawny i właśnie dlatego regularnie oddaję go do serwisu. Jestem bardzo zadowolony z obsługi w https://autokorbas.pl/ gdzie tak naprawdę za każdym razem fachowo podchodzą do sprawy naprawy auta.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak jak już nie raz tu zostało napisane to faktycznie sama kwestia związana z pomocą drogową jest na pewno bardzo ważna. Właśnie dlatego ja zazwyczaj korzystam z usług http://gohol.pl/ i wiem, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 22. Mnie również za bardzo takie kwestie nie interesują i dla mnie najważniejsze jest przede wszystkim to aby wiedzieć po którą pomoc drogową dzwonić. Ja zazwyczaj stawiam na fachowców z https://pomocdrogowa.kolobrzeg.pl/ i wiem, że to jest właściwy wybór.

  OdpowiedzUsuń
 23. No mnie póki co takie rzeczy jeszcze nie interesują gdyż całkiem niedawno sam skupiłem się na poszukiwaniu dobrej firmy transportowej. Na całe szczęście firma https://transport-gdansk.pl/ bez problemów podjęła się zleconego przeze mnie zadania.

  OdpowiedzUsuń
 24. Raczej nad takimi sprawami ja się jeszcze nigdy nie zastanawiałem i chcę powiedzieć, że bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć po jaką pomoc drogową dzwonić. Jak coś to ja zawsze wzywam pomoc drogową http://pomocdrogowa.lowicz.pl/ i wiem, że to jest bardzo ważna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 25. Mnie to również nie interesuje i przede wszystkim na ten moment skupiam się co zrobić jak mój samochód nie będzie chciał jechać. Na pewno dobrą opcją jest wezwanie pomocy drogowej https://pomocdrogowa.tychy.pl/ i ja właśnie często tak robię.

  OdpowiedzUsuń
 26. Jak napisali już poprzednicy to właśnie bardzo ważną sprawą jest również to aby każdy z nas wiedział dokładnie jaka pomoc drogowa jest godna uwagi. Dla mnie świetną sprawą jest skontaktowanie się z https://hol-max.pl/ i ja zazwyczaj tak właśnie robię.

  OdpowiedzUsuń
 27. Także na takich sprawach się nie zastanawiałam i dla mnie bardzo ważnym jest aby zawsze moje auto było zawsze sprawne. Jeżeli coś to wtedy dzwonię po pomoc drogową https://eurohol.pl/ i to jest bardzo dobre rozwiązanie takiej sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 28. Są to na pewno bardzo ważne opcje i ja jeszcze chcę powiedzieć, że także jakiś czas temu zaczęłam zastanawiać się nad tym gdzie najlepiej naprawiać swoje auto. Dziś już dokładnie wiem, że w serwisie https://autokorbas.pl/ będzie ono w bardzo dobrych rękach.

  OdpowiedzUsuń
 29. Warto mieć pod ręką kontakt do sprawdzonej firmy pomocy drogowej, szczególnie podczas długich podróży samochodem. Strona https://jarex24.pl/ oferuje kompleksowe usługi holowania i pomocy drogowej, które mogą być nieocenione w razie niespodziewanej awarii czy wypadku. Ich oferta obejmuje pomoc zarówno dla samochodów osobowych, jak i ciężarowych, co jest dodatkowym atutem. Firma jest znana z szybkiej reakcji i profesjonalnego podejścia, co buduje zaufanie wśród klientów.

  OdpowiedzUsuń

Ten wpis czeka na Twój komentarz.