sobota, 12 listopada 2016

Mercedes czy Skoda, czyli ile naprawdę kosztuje PR

Dobry PR zawsze jest tani. Zły jest zawsze za drogi. Ale to nie znaczy, że można mieć skuteczny PR za grosze.

Ile powinna płacić firma za usługi PR?

Jeśli potrzebujesz PR z powodu drastycznego spadku sprzedaży, zaskakującej sprawy sądowej lub przymusowego wycofania produktu ze sprzedaży, PR kosztuje dużo, bo trudno negocjować cenę usług PR kiedy stoi się pod ścianą. Trudno także przewidzieć dodatkowe koszty jakie mogą pojawić się po rozwiązaniu kryzysowego problemu.

Ile kosztuje PR w sytuacji kryzysowej?

300 złotych za godzinę pracy agencji PR lub za miesiąc chaosu i stresu od 50,000 do 75,000 złotych. Za jeden kryzys. Do tego trzeba dodać trudny do oszacowania koszt utraconej reputacji. Mam na myśli falujące notowania akcji, zmienne morale pracowników, niepewność dostawców i negatywne komentarze w mediach. Wiele firm płaci bez szemrania agencji PR tyle ile zażąda wierząc, że ten problem już się nie powtórzy.

Agencja PR jak nowe auto

Inwestycja w PR przypomina kupno samochodu. Koszt zależy od marki i modelu.

Mercedes jest droższy od Skody. Ale ekskluzywna wersja Skody Octavia z reflektorami bi-ksenonowymi, elektrycznie sterowanym fotelem kierowcy, podświetlanymi klamkami wewnętrznymi, przyciemnianymi szybami i podgrzewanymi przednimi fotelami kosztuje trzy więcej od najtańszej Skody Fabia.

Jeśli najtańsze auto można kupić za 35,000 złotych dlaczego tylu kierowców wybiera dużo droższe pojazdy? Dlaczego Polacy najchętniej kupują Skody Octavie i Fabie?

Każdy kierowca kalkuluje nie tylko cenę zakupu, ale także koszty eksploatacji i serwisu. Auta nie kupuje się na trzy miesiące. Umowy z agencją PR także nie podpisuje się na kwartał.

Samochód jest wykorzystywany do jazdy do pracy, na zakupy, lotnisko, basen i romantyczną kolację. Auto ma być niezawodne, bezpieczne, ekonomiczne i wygodne. Ma także budować pozytywny wizerunek właściciela i jego firmy.

To samo dotyczy Twojej agencji PR. Musisz mieć do niej zaufanie, dobrze czuć się z jej pracownikami, dzięki niej zdobywać więcej klientów oraz budować pozytywną reputację i mocną markę.

Kiedy nowy klient pyta o cenę usług PR agencja musi dowiedzieć się jakich chce usług i jakich potrzebuje (to nie zawsze to samo). Niestety wiele firm skupia się tylko na cenie wyjściowej nie myśląc o negatywnych kosztach zatrudnienia złej agencji (na przykład mierne efekty, słaba marka i zepsuta reputacja).

Rodzina z trójką małych dzieci potrzebuje większego auta – może minivana. Firma z branży podatnej na kryzysy potrzebuje agencji specjalizującej się w zarządzaniu kryzysowym. Małżeństwo bez dzieci zadowoli się mniejszym autem, ale bez wiedzy o ich zarobkach i upodobaniach nie wiadomo co wolą: Ferrari czy Daewoo? Od tego jak szybko firma ma się rozwijać i jaką ma konkurencję zależy ile pracy będzie musiała wykonać agencja PR.

Strategiczne myślenie o PR

Public relations jest zdecydowanie bardziej rentowne (i atrakcyjne cenowo) w planowaniu strategicznym – jeszcze przed wystąpieniem pierwszego problemu. Chodzi o stworzenie listy potencjalnych zagrożeń specyficznych dla danej branży, przygotowanie i przećwiczenie planu kryzysowego (na piśmie), opracowanie kluczowych komunikatów dopasowanych do konkretnych sytuacji, stworzenie listy kontaktów medialnych, wzmocnienie relacji z najbardziej wpływowymi reporterami i przygotowanie własnych rzeczników prasowych. Takie podejście do PR pomaga budować reputację, zwiększać rozpoznawalność marki i wzmacniać lojalność konsumentów tak potrzebne w sytuacji kryzysowej.

Strategiczny i aktywny PR kosztuje od 7,500 do 10,000 złotych miesięcznie lub 120,000 złotych rocznie. Tak zainwestowane pieniądze pozwalają uniknąć dużo większych wydatków związanych z zaskakującym (czyli nieprzewidywalnym) kryzysem. 120,000 złotych rocznie to trudna decyzja dla oszczędnego szefa, który ryzykuje przyszłość firmy (i jej pracowników) zostawiając ją bezbronną na wypadek kryzysu.

Można też popatrzeć na agencję PR inaczej. Dlaczego nie dostrzec w niej strategicznego partnera biznesowego z utalentowanymi, doświadczonymi i wykwalifikowanymi pracownikami, którzy na co dzień zajmują się public relations? Agencja PR szuka okazji do pozytywnego zaistnienia swoich klientów w mediach. Strategię PR tworzą i realizują eksperci, którzy codziennie rozmawiają z dziennikarzami i prowadzą także komunikację online.

Jaka jest inwestycja w strategiczną współpracę z agencją PR zmierzającą do budowy mocnej marki klienta i pozycji na rynku oraz jej ochrony w sytuacji kryzysowej? Od 7,500 do 10,000 złotych miesięcznie.

Konkluzja

Public relations powinno być traktowane jako inwestycja nie jako koszt i tak powinno być także rozliczane. Właściwa agencja PR z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami pomaga klientowi budować mocną markę i wygrywać z konkurencją oraz chroni go w sytuacji kryzysowej.

Ile kosztuje PR? A ile chcesz zainwestować w rozwój swojej firmy? Jak daleko chcesz dojechać swoim nowym autem?

Jeśli myślisz o współpracy z agencją PR lub masz pytanie o public relations, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.