czwartek, 29 września 2016

Dlaczego potrzebujesz PR także kiedy nie narzekasz na sprzedaż

Nasz niedoszły klient zrezygnował z promocji otwarcia browaru. Dlaczego? Dostał mnóstwo zamówień jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. "Mamy zapewnioną sprzedaż na cały rok. To nam wystarcza" – powiedział.

Public relations jest dla niektórych firm tylko tymczasowym działaniem. Po wykonaniu zadania rezygnują z PR. Jeśli sprzedaż idzie zgodnie z planem, nie widzą potrzeby dalszego korzystania z usług agencji PR. To krótkowzroczne myślenie.

Oto 7 powodów dlaczego potrzebujesz PR także kiedy nie narzekasz na sprzedaż:

1. Wiarygodność. Czy to, co robisz zgadza się z tym, co mówisz? PR jest jak trzecie oko monitorujące zgodność czynów ze słowami. Audyt PR pokazuje silne i słabe strony komunikacji (wewnętrznej i zewnętrznej). Pracownicy, media, klienci i inwestorzy obserwują działalność firmy. Są tacy, którzy ucieszą się nawet z małego błędu.

2. Obiektywizm. Pracownicy agencji PR codziennie kontaktują się z różnymi mediami i reporterami. Znają najnowsze trendy w mediach. Rozmawiają także regularnie z liderami opinii i ekspertami. Monitorują najnowsze wiadomości. Dzięki tej wiedzy tworzą programy PR, które wywołują większy rezonans w mediach i zwiększają zysk z pieniędzy zainwestowanych w PR.

3. Wiedza i doświadczenie. Trudno znaleźć praktyka PR, który wie równie dużo o relacjach z mediami, komunikacji kryzysowej, mediach społecznościowych i sponsoringu. Zatrudniając jedną osobę korzystasz tylko z jej talentu, wiedzy i doświadczenia. Współpracując z agencją PR masz do dyspozycji wszystkich jej pracowników.

4. Treści. PR nie ogranicza się do wysyłania informacji prasowych i umawiania na wywiady z reporterami. Dzisiaj każda firma jest medialna. PR zajmuje się m.in. tworzeniem i publikacją treści w Internecie (blogi, zdjęcia, video, wpisy w mediach społecznościowych). Dzięki temu konsumenci i media wiedzą co firma robi i dlaczego to robi. Wartościowe treści pozycjonują firmę jako lidera w swojej branży.

5. Społeczność. PR buduje społeczność poprzez imprezy specjalne, sponsoring i działalność charytatywną. Ludzie lubią prowadzić interesy z firmami, które szanują za pożyteczne akcje społeczne. Pracownicy cenią pracodawców poważanych w swoich społecznościach.

6. Kryzysy. W sytuacji kryzysowej firmy często zwracają się o pomoc do agencji PR. Po krótkiej rozmowie okazuje się, że nie ma planu kryzysowego, nie ma rzecznika prasowego i nikt w firmie nie przeszedł szkolenia medialnego. Wszystko to (plan kryzysowy, wybór rzecznika prasowego i szkolenie medialne) powinno być zrobione przed kryzysem.

7. Kreatywność. Dobra agencja PR znajdzie kreatywne pomysły na zwiększenie zainteresowania mediów lub tworzenie treści, które będą chętnie udostępniane w mediach społecznościowych.

Konkluzja

Większe zaufanie do firmy, lepsze przygotowanie do zarządzania sytuacją kryzysową i kreatywne pomysły nie zwiększają bezpośrednio sprzedaży, ale poprawiają stabilność i obniżają koszty prowadzenia firmy. Niższe koszty – nawet przy tej samej sprzedaży – przekładają się na większe zyski.

Jeśli masz pytanie o public relations lub jesteś zainteresowany współpracą z agencją PR, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

9 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może i faktycznie PR jet potrzebny, ale moim zdaniem to jeszcze nie wszystko. Bardzo potrzebne w firmie są systemy CRM https://craftware.pl/jaki-crm-wybrac-dla-malej-firmy/ dzięki którym możemy na bieżąco mieć pieczę nad naszymi relacjami z klientami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama sprzedaż nie musi kształtować zysków jeśli znacznie przekroczymy koszta. Lepiej zawczasu jest użyć programu do kosztorysowania https://www.connecto.pl/program-do-kosztorysowania/ aby w przyszłości nie było żadnych niemiłych niespodzianek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Każda firma potrzebuje dobrego wizerunku i silnych liderów. Silne przywództwo na każdym szczeblu organizacji umożliwia szybszy rozwój i osiąganie rezultatów biznesowych. Z mojej strony polecam zainteresować się programami rozwojowych dla osób decyzyjnych od https://www.impactinternational.com/polska

  OdpowiedzUsuń
 8. Każda firma musi się rozwijać, nie ma znaczenia czy odnosi sukcesy i satysfakcjonujące zyski. Być może będzie trzeba zatrudnić nowe osoby wtedy do pracy? Jeśli szukacie takich osób to możecie sprawdzić ofertę agencji pracy https://kono.jobs/pracownicy-tymczasowi/. Taka firma jest w stanie znaleźć osoby na różne stanowiska, do pracy sezonowej, tymczasowej czy również stałej.

  OdpowiedzUsuń

Ten wpis czeka na Twój komentarz.