niedziela, 25 czerwca 2017

Nowa złota reguła w PR

Traktuj innych tak jak sam chciałbyś być traktowany.

Naprawdę?

Złota reguła etyczna – wywodząca się z Dialogów konfucjańskich i Ewangelii Mateusza – ma jedną podstawową wadę: zakłada, że wszyscy ludzie chcą być traktowani tak samo. Albo jeszcze gorzej, że wszyscy chcą być traktowani tak jak Ty.

Gdyby to była prawda, każdemu napotkanemu człowiekowi robiłbym darmowy masaż, nie pytając czy chce być dotykany przez nieznaną osobę. Nie każdemu ze złotem do twarzy. Niektórzy wolą srebro.

Ludzi motywują do działania różne rzeczy. Niektórzy potrzebują publicznego uznania, inni nie lubią rozgłosu. Jedni zrobią dla pieniędzy bardzo dużo, inni mówią, że bogactwo to nie wszystko.

To samo dotyczy klientów. Jeden potrzebuje dużo informacji o Twojej firmie przed pierwszym zakupem. Drugiemu wystarczy krótka rozmowa przez telefon. Trzeciego przekona atrakcyjne opakowanie. Czwarty chce być obsłużony w pierwszej kolejności. Piąty oczekuje, że na początek dostanie coś za darmo.

Co poprawić w Złotej Regule? Należy uwzględnić i szanować to, że ludzie są różni.

Doświadczony specjalista PR potrafi ocenić jak ktoś (na przykład klient, dziennikarz lub pracownik) chce być traktowany. W zależności od sytuacji potrafi dopasować się do potrzeb i sprawić, że ta osoba poczuje się właściwie doceniona. Ta uwaga dotyczy wszystkiego co robi – od komunikacji z pracownikami przez kontakty z mediami po relacje z klientami.

Mądra firma zna swoich klientów, wie jak ich traktować i potrafi się do tego dostosować. Widać to na firmowej stronie WWW, w korespondencji e-mail, rozmowach przez telefon, prezentacjach, itp. Potrzeby i oczekiwania klientów inspirują do nowych pomysłów i pokazują priorytety działania.

Kiedy w tym, co robisz myślisz przede wszystkim o swoich klientach, nie masz kłopotu z odpowiedzią jak chcą być traktowani. Ta nowa złota reguła zadowoli wszystkich.

1 komentarz:

Ten wpis czeka na Twój komentarz.