sobota, 23 maja 2015

Darmowe grupy fokusowe w mediach społecznościowych

Możesz się ze mną nie zgadzać, ale uważam, że słuchanie w mediach społecznościowych jest ważniejsze od mówienia.

Obserwowanie konwersacji online dostarcza dużo ciekawej i aktualnej wiedzy – właściwie prawie za darmo. Prawie, bo przecież trzeba zapłacić za dostęp do Internetu.

Firmy płacą duże sumy za wyniki badań grup fokusowych, na których dyskutuje się – bardziej lub mniej szczerze – o ich markach, produktach, usługach i nowych projektach. Media społecznościowe oferują "grupy fokusowe" za darmo. Na przykład możesz się dowiedzieć o czym się mówi w czasie... ciszy wyborczej :)

Oto pięć tematów, na które warto zwrócić uwagę w mediach społecznościowych:

1. Twoja marka

To, co się mówi online nie zawsze będzie Ci się podobać, ale dzięki tym informacjom możesz uniknąć kosztownego kryzysu.

2. Twoja konkurencja

Dzisiejsze kłopoty konkurencji mogą być jutro także Twoimi. Jej sukcesy mogą zainspirować do jeszcze ciekawszych pomysłów.

3. Twój rynek

Nawet jeżeli dyskusja nie dotyczy bezpośrednio Twojej marki, warto wiedzieć co się mówi o innych firmach z tej samej branży.

4. Klienci zadający pytania

W takiej sytuacji nie wolno milczeć: każde pytanie wymaga rzeczowej odpowiedzi, a na uwagi krytyczne trzeba odpowiadać szybko i konstruktywnie.

5. Media

Dla dziennikarzy serwisy społecznościowe to dodatkowy kanał komunikacji i źródło informacji. Od szybkości Twojej reakcji zależy co dziennikarz napisze i w jakim umieści to kontekście.

Jak widać słuchanie online częstokroć może dać więcej korzyści od mówienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis czeka na Twój komentarz.