wtorek, 25 listopada 2014

Monitorujesz efektywność komunikacji?

Znajoma z dużym doświadczeniem w prasie szuka pracy jako rzecznik prasowy. Wczoraj miała rozmowę kwalifikacyjną w państwowej instytucji.

Spotkanie było miłe i rzeczowe, pytania standardowe, z wyjątkiem jednego: "Jak pani monitoruje efektywność komunikacji?"

Jak pani monitoruje... przepraszam, co?

Wydaje mi się, że w tym pytaniu schowało się dużo prostsze pytanie.

Ludzie pracujący w public relations czasem nie potrafią wyzbyć się zawodowego żargonu. Przesiąknięci branżowymi wyrażeniami nie umieją posługiwać się prostymi słowami.

Nie wiem co dokładnie znaczy "monitoring skuteczności komunikacji", ale podejrzewam, że chodzi o to czy Twoi współpracownicy, podwładni, szefowie i klienci rozumieją co do nich mówisz.

Gdyby jeszcze chodziło o pomiar efektów pracy w dziale sprzedaży, ale to było stanowisko w biurze prasowym. Ma być wykres pokazujący w procentach liczbę zrozumianych słów?

Może zróbmy sobie chwilkę przerwy i wrócimy do normalnej rozmowy?

Kiedy ktoś zadaje Ci pytanie najeżone żargonem lub – po prostu – pozbawione sensu, nie udawaj, że rozumiesz i poproś o wyjaśnienie. Może autor pytania też zastanowi się o co pyta.

3 komentarze:

 1. Według mnie może tu chodzić nie tyle o sens słów (komunikacji), co o sposoby komunikacji wewnętrznej (audyt komunikacyjny). W tym wypadku możemy "monitorować"/ narzucić formę maili, spotkań, skrzynek z pomysłami etc :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za opinię.

  Rzeczywiście może tak być. Chodzi o to, żeby mówić prosto o trudnych sprawach, na przykład o PR. Wszystko można skomplikować, ale w komunikacji - jak w chirurgii mózgu - lepiej dobrze trafiać za pierwszym razem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może być problemem jeśli w firmie pracuje zespół mieszany, nie sami Polacy. Komunikacja może być utrudniona a tu rola pracodawcy aby sobie z tym poradzić. A co do poszukiwania pracowników z Ukrainy to warto sprawdzić jak agencja https://kono.jobs/pracownicy-z-ukrainy/ może w tym pomóc. Oni biorą na siebie formalności związane z legalnym zatrudnieniem, mogą prowadzić także obsługę kadrową i płacową.

  OdpowiedzUsuń

Ten wpis czeka na Twój komentarz.